Wiele osób ceni sobie jej łagodny i przystępny smak. Sklepowe półki wręcz uginają się pod jej ciężarem. Ale czy kawa rozpuszczalna to jeszcze kawa? Prawdziwi koneserzy czują oburzenie, słysząc to określenie, nie bez powodu!
Jak powstaje kawa rozpuszczalna?
Kawa rozpuszczalna, zwana także kawą w proszku zazwyczaj powstaje ze słabej jakości ziaren kawy Robusta. W warunkach przemysłowych powstaje na dwa sposoby:
- suszenie rozpyłowe
- liofilizacje
Suszenie rozpyłowe kawy
Metoda suszenia rozpyłowego polega na zaparzeniu ekstraktu z kawy sypanej, który następnie jest rozpylany w wysokim zbiorniku. W zbiorniku, do którego trafia ekstrakt kawy, znajduje się gorące powietrze. Po rozpyleniu ekstraktu kawy, w zbiorniku, następuje wyparowanie wody, a pozostały proszek opada na dno zbiornika. Aby uzyskać zamiast proszku granulki, które są najczęściej spotykane w sklepie, proszek poddany jest dalszej obróbce. Podczas tego procesu, kawa traci większość swoich aromatów.
Kawa rozpuszczalna liofilizowana
Druga metoda liofilizacji jest bardziej skomplikowana. Do wytworzenia kawy rozpuszczalnej potrzeba więcej energii elektrycznej jednak taka produkcja zachowuje więcej aromatów w rozpuszczalnej kawie. Kawa tą metodą powstaje poprzez zamrożenie ekstraktu kawy do -40o C. Zamrożony ekstrakt, trafia do komory, gdzie panuje próżnia. Komora następnie jest podgrzewana, a zamrożona kawa przechodzi sublimację, czyli zamrożona woda z ekstraktu zmienia się bezpośrednio w gaz, pomijając fazę topnienia. Tym samym z zaparzonego ekstraktu usuwa się wodę i pozostają tylko granulki kawy. Taką kawę rozpuszczalną pakuje się do torebek i następnie trafia na sklepowe półki. Za kawę otrzymywaną tą metodą zazwyczaj trzeba zapłacić więcej.
Kawa rozpuszczalna a sypana - różnice
Kawa rozpuszczalna często używana jest w podróży. W sklepach można kupić saszetki z kawą rozpuszczalną, co ułatwia jej przygotowane.
Podstawową różnicą jest proces przygotowania ziaren oraz ich jakość. Do produkcji kawy rozpuszczalnej przeznacza się ziarna wybrakowane, które mogą posiadać defekty. Na wzgląd na wady kawy, zazwyczaj wyklucza taką kawę do sprzedaży jako kawę ziarnistą. Natomiast w postaci kawy rozpuszczalnej można ukryć wady surowej zielonej kawy.
Panuje powszechna opinia, że niewiele jest prawdziwej kawy w kawie rozpuszczalnej. Ta bowiem zawiera znacznie mniej kofeiny, więc nie pobudza tak, jak kawa sypana. W kawie rozpuszczalnej znajduje się też mniej substancji odpowiedzialnych za wzrost cholesterolu w organizmie, co w tym przypadku akurat działa na jej korzyść.
Główną różnicą jest bogactwo aromatów, których na próżno szukać w rozpuszczalnej postaci małej czarnej. Jeśli cenisz sobie oryginalne nuty smakowe, zdecydowanie pozostań przy wersji ziarnistej.
A jak może wpłynąć na odchudzanie kawa rozpuszczalna? Kalorie w niej zawarte nie różnią się niczym od tych w kawie sypanej. Jeżeli nie dodasz do gotowego napoju słodkich dodatków, nie będzie ona miała negatywnego wpływu na Twoją wagę.
Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa?
Kawa rozpuszczalna przechodzi skomplikowane procesy przetwarzania. Przede wszystkim przechodzi dwukrotny proces zaparzania oraz jest suszona. Istnieją pewne przebadane różnice zdrowotne pomiędzy kawą ziarnistą a kawą rozpuszczalną.
- Normalna filiżanka kawy (180ml) zawiera więcej ok 400mg polifenoli ( przeciwutleniaczy), kawa rozpuszczalna ok 320mg.
- Kawa rozpuszczalna ma mniej kofeiny od zwykłej
- Zimniejsza wchłanianie żelaza do organizmu
- Zwiększa u kobiet ryzyko raka pęcherza
Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jaka kawa rozpuszczalna jest najlepsza. Jako zwolennicy postaci ziarnistej odpowiadamy: spożywana jak najrzadziej!