Kawa sypana jest to inaczej kawa mielona. Zrobisz z niej najpopularniejszą kawę zalewaną, niektórzy nazywają ją plujką. Praktycznie tylko z takiej kawy robi się każdą kawę. Taką kawę możesz też wykorzystać w ekspresie ciśnieniowym, przelewowym z filtrem lub do innej metody parzenia kawy.
Przecież tych metod jest cała masa. Oczywiście to dobrze, że ludzie eksperymentują i piją kawę na różne sposoby. Tym samym odkrywają, że kawa to nie tylko Tchibo Familii. (Mój tato uważa, że to najlepsza kawa)
Często kawa sypana jest mylona z kawą rozpuszczalną. Ale zaraz, zaraz, jeżeli tu jesteś, to znaczy, że sam masz wątpliwości. Spróbuję odpowiedzieć na twoje wszystkie wątpliwości.
Z tego posta dowiesz się, czym się różni kawa sypana od rozpuszczalnej, jaka kawa sypana jest najlepsza, jak unikać błędów przy przygotowaniu popularnej w Polsce plujki i wiele więcej ciekawostek, które cię zainteresują.
Co to jest kawa sypana?
Jak już wiesz kawa sypana to po prostu kawa mielona, którą możesz kupić bezpośrednio w sklepie lub zrobić samemu. Kawa sypana to nie jest kawa rozpuszczalna.
Kawa sypana powstaje ze zmielenia ziaren kawy w młynku. Jest to naturalna i nieprzetworzona kawa. Ziarna są prażone w palarni kawy, a następnie są mielone na odpowiednią grubość tu w zależności od metody parzenia. Do espresso bardzo drobno, do kawiarki grubiej a do dripa jeszcze grubiej. Więcej możesz przeczytać:
Dzięki temu każdy kawosz, może kontrolować cały proces, od wyboru gatunku ziaren, przez stopień prażenia, aż po grubość mielenia. Daje to unikalną możliwość eksperymentowania z różnymi gatunkami, smakami i aromatami kawy.
Czym się różni kawa sypana od rozpuszczalnej?
Kawę sypaną, możesz zrobić sobie sam, np. kupując kawę ziarnistą i zmielić za pomocą młynka (najlepiej używaj młynka żarnowego). Jest to najlepsza opcja, którą rekomenduję. Tak naprawdę możesz sobie wybrać rodzaj kawy oraz jej jakosć.
Możesz też kupić kawę mieloną. Jednak nie polecam kupowania zmielonej kawy starszej niż 1 miesiąc. Po takim czasie kawa traci swoje walory smakowe. A wiadomo, ile taka kawa stoi na półce w sklepie. (w sumie to nie wiadomo). Tym samym stawiaj na jakość. Najlepiej wybieraj sklep, gdzie ziarna kawy najlepiej świeżo palonej zostaną zmielone przed wysyłką do ciebie.
Tak właśnie robimy w naszej palarni kawy 2cafe.pl lub możesz kupować w innej małej palarni. Obecnie w Polsce jest ich kilkanaście a może i więcej.
Ok, teraz w odróżnieniu od kawy sypanej/mielonej stoi kawa rozpuszczalna. Kawa rozpuszczalna przechodzi skomplikowany proces, jest wstępnie zaparzona, zamrożona i pod niskim ciśnieniem odparowana. W wyniku takiego procesu otrzymuje się kawę w formie proszku.
Jest jeszcze druga metoda zrobienia kawy rozpuszczalnej, jednak nie będę tu o niej pisał, gdyż efekt jest taki sam. Więcej możesz przeczytać:
Jaka kawa jest lepsza rozpuszczalna czy sypana?
Jestem przekonany, że nie raz próbowałeś kawy rozpuszczalnej. Zauważyłeś, że wszystkie smakują podobnie i picie kawy nie zawsze jest przyjemnością.
Niestety technologia produkcji kawy rozpuszczalnej wpływa na smak i aromat. Kawy takie często są mniej intensywne w smaku w porównaniu do kawy sypanej. Inną ważną sprawą jest to, że takie kawy produkuje się z najgorszego sortu ziaren, których żadna palarnia nie kupi, bo nie byłaby w stanie tego sprzedać. To także wpływa na finalny smak produktu
Kawa sypana ma zdecydowanie bogatszy i bardziej autentyczny smak kawy w porównaniu do kawy rozpuszczalnej.
Smak zależy od gatunku ziaren, stopnia prażenia, a także sposobu parzenia. Kawa sypana ma również bogatszy aromat, który pochodzi z właściwości naturalnych ziaren kawy. Można odkryć różnorodność smaków i aromatów, od owocowych, czekoladowych czy kwiatowych, po intensywne i wyraziste inne smaki.
Chociaż kawa rozpuszczalna kusi szybkością przygotowania, to kawa sypana wygrywa głębią aromatu i bogactwem smaku.
Jak zrobić kawę sypaną?
Jest wiele metod przygotowania kawy sypanej np. dripp, Aeropress, kawiarka itp.
Jednak tu, przedstawię najpopularniejszy sposób, aby zrobić Polską plujkę, czyli kawę parzoną w kubku.
Do zaparzenia kawy sypanej najlepiej nadają się świeżo palone ziarna, które oferują złożoność smaków i aromatów.
Ważne jest zachowanie odpowiedniego stosunku kawy do wody dla pożądanego smaku. Używaj wody w odpowiedniej temperaturze.
Ile gram kawy na 200 ml wody?
Przepis na idealną kawę mówi: na 200 ml wody, potrzebujesz około 12 gramów kawy. Około dwóch łyżeczek kawy.
Oczywiście jest, to tak naprawdę punkt wyjścia. Od którego możesz regulować ilość kawy. Pierwszy raz użyłem wagi, aby sprawdzić wielkość mojej łyżeczki. Teraz wiem, że moje 12 gram kawy, to dwie czubate łyżeczki.
Jak zalewać kawę sypaną?
Zalewanie kawy nie jest to rzucanie zaklęć.
Wystarczy, że zalejesz kawę gorącą, ale niewrzącą wodą (90-95°C). Jeżeli nie masz termometru, to po zagotowaniu wody odczekaj 1,5 minuty. Z temperaturą możesz eksperymentować.
Pamiętaj! Wrząca woda blisko 100°C zabija każdą kawę.
Przewodnik krok po kroku
- Zmiel ziarna na grubość odpowiadającą metodzie parzenia.
- Odmierz odpowiednią ilość kawy i wody.
- Zaparz kawę, pamiętając o właściwej temperaturze wody.
- Ciesz się doskonałym smakiem.
Jak długo parzyć kawę?
Jak zwykle to zależy.
Na czas parzenia możesz mieć wpływ, jedynie przy alternatywnych metodach parzenia np. takich jak French Press lub kawa z Drippa. W obu przypadkach czas parzenia nie może być dłuższy niż 4 min.
W przypadku naszej kawy parzonej w kubku nie masz wpływu na czas parzenia. Chyba że wypijesz ją np. po 2 minutach dzisiaj a jutro po 3 minutach. Byłoby to ciekawe. Z tym że na 100% obie kawy będą smakowały inaczej.
Czas parzenia ma kluczowe znaczenie dla powtarzalności. Zbyt krótki nie pozwoli wydobyć pełni smaku, zbyt długi uczyni napar gorzkim. Musisz to wyczuć.
Jak zrobić dobrą kawę z mlekiem?
Widzę wiele osób, które do kawy dodają zimne mleko. Dodatkowo robią to zaraz po zalaniu kawy gorącą wodą. Taka kombinacja zimnego z ciepłym nie pozwoli w pełni zaparzyć się kawie.
Jeżeli nie masz możliwości podgrzania mleka, to lepszym rozwiązaniem jest dodanie mleka do kawy przynajmniej po kilku minutach. Tym samym kawa zdąży się zaparzyć i fusy opadną na dno kubka.
Jednak, najlepiej jest podgrzać mleko do wyższej temperatury. Najlepiej około 65°C. Można to wyczuć bez termometru. Jest to moment, w którym naczynie zaczyna nas parzyć w dłoń.
Rola młynków do zrobienia kawy sypanej
Dobry młynek to podstawa. Mieląc kawę bezpośrednio przed zaparzeniem, gwarantujesz świeżość i pełnię aromatu.
Używaj młynków żarnowych. Proszę cię, nie używaj tych młynków z nożykiem, które tną kawę na małe kawałki. W takim młynku nie masz kontroli nad grubością mielenia. Co w sumie jest kluczowe w przygotowaniu.
Podsumowanie
Kawa to sposób i część naszego życia. Pozwala eksperymentować, odkrywać nowe smaki i cieszyć się każdym łykiem. Nie bój się eksperymentować, kawa to przygoda. Zwróć uwagę, że dzięki rozwojowi mikro i małych palarni, obecnie może trafić do ciebie doskonały produkt w ciągu 24 godzin.