Po co kupować ekspres przelewowy? Przecież na rynku jest tyle "doskonałych" ekspresów ciśnieniowych. Jak ekspres przelewowy może konkurować z ekspresem ciśnieniowym? Przecież ekspres ciśnieniowy, za naciśnięciem jednego przycisku w ciągu 10 sekund, zrobi ci kawę cappuccino.
A jednak! Produkowane od ponad 50 lat. Prosta obsługa, bezawaryjność oraz wysoka jakość zaparzonej kawy sprawia, że urządzenia te są bardzo popularne na całym świecie.
Dobry ekspres, dobra kawa ziarnista jest gwarancją wysokiej jakości naparu.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak działa ekspres przelewowy?
- Jaki ekspres przelewowy kupić?
- Filtry papierowe czy wielokrotnego użytku?
- Dlaczego jeden kosztuje 100 zł a inny 600 zł?
- Jaki ekspres warto kupić?
- Czyszczenie ekspresu.
Jak działa ekspres przelewowy?
Dzisiejsze ekspresy przelewowe mielą kawę, filtrują wodę, kontrolują temperaturę parzenia oraz utrzymują gorącą kawę.
Są to jednak funkcje, które nie zmieniają podstawowej zasady działania ekspresów.
Wszystkie ekspresy przelewowe posiadają zbiornik na wodę. Do zbiornika nalewa się wody. Woda, przepływając ze zbiornika, jest gotowana i zaczyna "kapać" na papierowy filtr wypełniony kawą.
Do przygotowania odpowiedniego naparu użyj 5,5 - 6 g kawy na 100 ml filtrowanej wody.
W filtrze następuje parzenie kawy i zaparzona kawa, grawitacyjnie spływa do szklanego dzbanka lub termosu. Czas parzenia w dużej mierze zależy od grubości mielenia kawy. Do mielenia używaj dobrych młynków żarnowych.
Proces parzenia nie powinien trwać dłużej niż 5 minut.
Po tym czasie kawę można rozlewać do filiżanek.
Jaki ekspres przelewowy kupić?
Ekspresy przelewowe to świetne maszyny, które mogą parzyć doskonałą kawę.
Największe różnice w cenie zależą przede wszystkim od wygody użytkowania, wyposażenia czy wielkości ekspresu.
Oto niektóre funkcje, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru ekspresu
Płyta grzejna czy termos?
Masz dwie możliwości do wyboru: Szklany dzbanek lub termos.
Jeżeli ekspres ze szklanym dzbankiem to ekspres będzie posiadał płytę grzejną, na której stoi szklany dzbanek. Płyta jest podgrzewana do stałej temperatury. Utrzymuje to zaparzoną kawę w stałej temperaturze.
Wadą tego rozwiązania jest to, że zbyt długie podgrzewanie kawy spowoduje przegrzanie naparu. Kawa stanie się gorzka i cierpka.
Ekspres z karafką termiczną ma właściwości termosu. Zwykle taki dzbanek wykonany jest ze stali nierdzewnej i dobrze utrzymuje ciepło przez kilka godzin!
W takich typach ekspresów nie ma płyty grzejnej. Takie rozwiązanie sprawia, że gorącą kawę, możesz pić w ogrodzie lub innym miejscu oddalonym od ekspresu.
Wadą tego rozwiązania jest trudniejsze czyszczenie dzbanka termicznego.
Wielkość ekspresu
Nie inwestuj w ekspres, który parzy 10 filiżanek kawy, jeżeli potrzebujesz czterech filiżanek. Sprawdź także, ile masz miejsca na blacie.
Programowanie automatycznego startu
Możesz zaprogramować ekspres na daną godzinę, o której ma się uruchomić. Rano będziesz mógł się cieszyć gotową gorącą kawą.
Pauza w połowie parzenia
Ekspresy z taką funkcją umożliwiają wyjęcie dzbanka przed całkowitym zaparzeniem. Wyjmując dzbanek z ekspresu, automatycznie blokowany jest wylot kawy z filtra. Ekspres automatycznie przerywa nalewanie wody. Co zabezpiecza przed przelaniem.
Funkcja przydatna dla niecierpliwych, którzy nie mogą się doczekać pierwszej filiżanki kawy.
Automatyczne wyłączenie
Jedna z najważniejszych funkcji ekspresów. Ekspres po zaparzeniu sam się wyłączy. Jeżeli ekspres posiada płytę grzejną, to ona także po kilku godzinach się wyłączy.
Filtr do wody
Niektóre ekspresy mają wbudowane filtry do wody. Jeżeli masz twardą wodę i nie masz możliwości stosować filtrowanej lub nisko zmineralizowanej wody, rozważ zakup ekspresu z filtrem.
Filtry papierowe czy wielokrotnego użytku?
W ekspresach możemy spotkać filtry papierowe lub wielokrotnego użytku.
Filtry papierowe są wygodniejsze i łatwiej jest utrzymać czystość ekspresu. Po prostu stary filtr z zaparzona kawa wyrzucasz do kosza.
Filtry wielokrotnego użytku zazwyczaj są w postaci stalowej siateczki, którą trudniej jest utrzymać w czystości.
Czyszczenie ekspresu
Nawet stosując najlepszej jakości wodę, każdy ekspres trzeba czyścić i odkamienić. Sprawdź, czy rozebranie ekspresu do czyszczenia jest możliwe. Dobrze zaprojektowany ekspres będzie łatwy w czyszczeniu. Do czyszczenia używaj specjalnych preparatów. Nie używaj octu !! Ocet doskonale czyści kamień, jednak też powoduje uszkodzenia gumowych i plastikowych elementów.
Sprawdź chemię do czyszczenia ekspresu z naszej oferty
Gwarancja ekspresu przelewowego
Najlepsze firmy np. takie jak Moccamaster, które produkują ręcznie swoje ekspresy, udzielają co najmniej 5 lat gwarancji.
Zwróć też uwagę czy dostępne są części zamienne. Dokupienie nowego dzbanka pasującego do danej maszyny ograniczy problemów i ekspres będzie mógł działać przez kolejne lata.
Dlaczego jeden kosztuje 100 zł a inny 600 zł?
Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Ważnym czynnikiem kosztów jest gwarancja, dostępność części zastępczych czy jakość wykonania. Jednak najważniejszym elementem jest jakość zaparzania kawy.
90% ekspresów dostępnych na rynku nie parzy kawy w stabilnej temperaturze.
To znaczy, że ekspresy nie potrafią utrzymać stałej temperatury wody, która trafia do filtra z kawą.
Brak stabilności mocno wpływa na smak parzenia kawy. Ta sama kawa może smakować zupełnie inaczej. Za niska temperatura parzenia, spowoduje niedopatrzenie kawy, za wysoka przeparzenie.
W jednym i drugim przypadku wyjdzie niedobra kawa.
Przeczytaj test ekspresu firmy Moccamaster lidera w produkcji ekspresów przelewowych
Ekspresy przelewowe wracają do łask. Kawa z "przelewu" jest delikatna, owocowa i bardziej aromatyczna od płaskich kaw z ekspresów ciśnieniowych
Obecnie w Polsce jest wysyp palarni kawy z kawą wypalana pod ekspresy przelewowe.
Polecam szukać ekspresów rekomendowanych przez SCA Speciality Coffee Association.
Ekspresy z certyfikatem zapewniają stablilną temperaturę zaparzania kawy.