Jeżeli pijesz po 70 kubków kawy dziennie, to prawdopodobnie jest już za późno i nie przeczytasz tego artykułu.
Kubek kawy zawiera średnio 150 mili gramów kofeiny. Dawka śmiertelna to aż 10 000 miligramów kofeiny. Przeliczając to na kubki, o pojemności 200 ml (150 mg kofeiny/kubek), to jak by nie liczyć, wyjdzie gdzieś 14 litrów kawy.
Sam nigdy nie zbliżyłem się do tego wyniku. Chociaż w naszej palarni kawy testujemy regularnie dużą ilość próbek, tak aby uzyskać najlepszy produkt dla naszych klientów. Tym samym wiem doskonale jakie są objawy organizmu na dużą dawkę kofeiny.
To normalne, że kiedy zaczynasz odczuwać spadek energii, natychmiast zaczynasz myśleć o filiżance ulubionej kawy. Zawarta w niej kofeina pobudza nasze komórki do pracy na kolejnych kilka godzin. Kofeina to doskonały sposób na uruchomienie rezerwowych zapasów siły przed ciężkim treningiem lub wysiłkiem umysłowym.
Skopiowałem ten fragment z innego artykułu :) Ok ładnie napisane, jednak jaka dawka jest bezpieczna dla ciebie? Ile kaw możesz wypić, żeby nie czuć się źle?
Sprawdź, ile kofeiny ma kawa, którą pijesz. Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
W czym jest kofeina?
Kofeina jest jedną z najbardziej znanych substancji psychoaktywnych, występującą naturalnie między innymi w ziarnach kawowca. W smaku gorzka, dzięki temu jest to naturalny pestycyd, który w ziarnach rosnącej na polach kawy, pełni funkcję ochronną przed szkodnikami. Robaki podobnie jak ludzie nie lubią gorzkiego.
Kofeina występuje również w czarnej, zielonej herbacie, coli, yerba mate oraz napojach energetycznych. O zgrozo! w niektórych jest naprawdę dużo kofeiny. Kofeinę spożywcza można kupić w tabletkach lub w postaci proszku.
Jak działa?
Kofeina zawarta w kawie pobudza metabolizm, podnosi ciśnienie i sprawia, że Twoje serce zaczyna bić szybciej. Co za tym idzie, po filiżance małej czarnej czujesz, że jesteś w stanie przenosić góry, moce obliczeniowe Twojego umysłu rosną, zaś najbardziej wymagający trening na siłowni wyzwala moc endorfin, zamiast uczucia zmęczenia.
W rozsądnych dawkach jest zupełnie bezpieczna i zdrowa dla organizmu. Potwierdzają to badania naukowe
Przeczytaj nasz artykuł:
12 powodów dlaczego kawa jest zdrowa - badania naukowe
Kofeina działa od 2 do 5 godzin, w zależności od odporności organizmu. W organizmie odczuwamy ją już po kilkunastu minutach od spożycia. Z tego też względu warto mieć na uwadze, że nie powinno się pić kawy przed snem. Jednak jeżeli pijesz regularnie kilka filiżanek czarnej dziennie, nie powinieneś mieć problemów z zasypianiem.
Ciekawostka dla smakoszy, którzy piją kawę: jeśli chcesz poczuć prawdziwą moc orzeźwienia popołudniowej kawy, wypij ją tuż przed krótką drzemką. Po 20-30 minutach poczujesz się jak nowo narodzony, a to za sprawą połączenia kofeiny zawartej w kawie i odpoczynku. Taki zabieg pomoże Ci stanąć na nogi po ciężkim dniu w pracy i pozwoli aktywnie spędzić pozostałą część dnia. Ja tak często robię i mi to pomaga.
Nie przedawkuj kofeiny tak jak ja!
Teoretyczna bezpieczna dzienna dawka kofeiny wynosi około 300 mg (2-3 filiżanki kawy). Jednak za zasadę przyjmuje się, że można przyjąć około 5 mg na każdy kilogram masy ciała. Spożycie większej ilości tej substancji może powodować objawy przedawkowania kofeiny - zawroty głowy, problemy z koncentracją, bezsenność, a nawet drgawki.
Osobiście dziennie wypijam ok. 8 filiżanek kawy dziennie. Często to wynika z mojej pracy w palarni kawy i jest związane z testowaniem wypalonych kaw dla klientów. Przekraczając tę moją umowną granicę, wiem, że mój organizm zaczyna źle na to reagować.
Zaczyna się kołatanie serca, pojawia się stres, mija mi chęć do pracy, znużenie oraz ogólne rozbicie. Jest to trochę porównywalne z kacem po mocnej imprezie. W moim odczuciu duża dawka kofeiny powoduje lekki stan depresyjny.
Kawa i magnez
Ludzki organizm dość szybko przyzwyczaja się do kofeiny. Uzależnienie od kofeiny jest z jednej strony niemożliwe, potwierdzają to badania, ale z czasem bez porannej filiżanki małej czarnej odczuwalne są efekty odstawienia, takie jak spadki energii i problemy z koncentracją no i oczywiście zmiana codziennego rytuału co może powodować twój smutek.
Co więcej, po pewnym czasie możesz czuć, że kawa nie przynosi już takiego pobudzenia, jak kiedyś. Możesz wtedy czuć potrzebę picia większej i większej ilości mocniejszej kawy.
Jeżeli wypijesz za dużo kawy i widzisz symptomy przedawkowania, o którym pisałem wyżej, po prostu bierz magnez. Kawa sama w sobie zawiera magnez, jednak przy dużych ilościach kofeiny magnez przestaje się wchłaniać. Mnie osobiście magnez pomaga i zawsze go stosuję.
Śmiertelna dawka kofeiny
Śmierć z powodu kofeiny jest bardzo rzadkim przypadkiem. Nie ma określonej maksymalnej jednorazowej dawki kofeiny. Potencjalnie spożycie ok. 10 000 mg kofeiny (wypicie ok. 100 filiżanek kawy parzonej) uważa się za dawkę śmiertelną dla człowieka.
Kto nie może spożywać kofeiny.
Kofeina jest niewskazana dla dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nie powinny jej także spożywać osoby mające problemy z sercem oraz muszą na to uważać cukrzycy typu 2.
Więcej o tym przeczytasz:
Czy kawa podnosi poziom cukru we krwi?
Kofeina ma silne właściwości pobudzające, a co za tym idzie, podnosi ciśnienie. Z tego też powodu powinny uważać z jej spożyciem osoby cierpiące na nadciśnienie.
Substancja ta jak już wcześniej wspominałem, wzmaga również uczucie niepokoju i napięcie, dlatego powinny jej unikać osoby borykające się z nerwicą lękową oraz znajdujące się w sytuacji silnego stresu. Kofeina nie może być też łączona z niektórymi lekami. Może to powodować zawroty głowy lub inne nieprzewidziane dolegliwości. Jeśli regularnie jakieś stosujesz, sprawdź, czy picie kawy nie jest przeciwwskazane.
Ile kofeiny ma kawa?
Kawa parzona, czyli najbardziej popularny rodzaj naparu w Polsce, może zawierać nawet 200 mg kofeiny w filiżance. Jeśli chodzi o napój na bazie espresso, dawka ta wynosi 50-75 mg na porcję. Kawa rozpuszczalna zawiera 65-90 mg kofeiny w filiżance. Kawy mleczne takie jak Cappuccino, late, Flatwhite robione są na bazie espresso lub podwójnego espresso. Mleko nie wpływa na zawartość kofeiny w kubku.
Po tych liczbach widać, jak łatwo przedawkować bezpieczną dawkę (ok 300 mg) kofeiny w codziennej diecie. Zwłaszcza jeśli lubisz dodatkowo pić duże ilości herbaty.
Od czego zależy zawartość kofeiny w kawie?
Zawartość kofeiny w kawie zależy przede wszystkim od wielkości porcji. Im większa gramatura, tym więcej kofeiny w naparze. Kolejnym istotnym czynnikiem jest rodzaj kawy.
Pobudzający napój przygotowuje się z dwóch głównych gatunków kawy: Arabica i Robusty. To właśnie druga z nich, czyli Robusta, odznacza się wysoką, ponad dwukrotnie większą zawartością kofeiny w swoich ziarnach, niż Arabica.
Na zawartość kofeiny w kawie wpływa również sposób mielenia ziaren. Im drobniejsza metoda, tym większa powierzchnia cząsteczek i więcej kofeiny uwolnionej w trakcie parzenia kawy.
Ostatnim czynnikiem, mającym wpływ na zawartość kofeiny, jest czas parzenia. Im będzie on dłuższy, tym wyższy poziom kofeiny w naparze.
Jeżeli więc masz ochotę na poranną, silną dawkę pobudzenia, zdecyduj się na filiżankę kawy sypanej, najlepiej Robusty. Zmiel drobno większą porcję produktu i zaparzaj 5 minut. Jeśli natomiast potrzebujesz popołudniowej motywacji do aktywnego spędzenia reszty dnia, wybierz niewielką porcję średnio zmielonej Arabica zaparzanej przez 1-2 minuty.
Ilość kofeiny w kawie zależności od metody przygotowania
· Espresso 50 - 100 mg (najczęściej 75 mg)
· Espresso doppio 58 - 185 mg (najczęściej 150 mg)
· Kawa bezkofeinowa 7 - 10 mg
· Kawa bezkofeinowa doppio 14 - 20 mg
· Kawa parzona Robusta 220 ml 140 - 200 mg
· Kawa parzona Arabica 220 ml 140 - 200 mg
· Kawa gotowana Grecka lub Turecka 200 ml 160 - 240 mg
· Kawa z French Press 220 ml 80 - 135 mg
· Kawa rozpuszczalna bezkofeinowa 200 ml 2 - 12 mg
· Kawa rozpuszczalna 220 ml 65 - 95 mg