Odwodnienie organizmu człowieka może prowadzić do śmierci. Wystarczy, że przestaniesz przyjmować płyny przez okres 4-7 dni. Na pewno nie raz słyszałeś o tym, że kawa odwadnia, powoduje bóle głowy, wypłukuje magnez i najlepiej popijać każdą filiżankę szklanką wody.
A co, jeśli ci powiem, że istnieją badania, które zupełnie zmienią twój punkt widzenia? Czytaj dalej, a już za moment dowiesz się, czy kawa odwadnia, a może jednak nawadnia twój organizm.
O co chodzi z tym nawodnieniem?
Zanim wyjaśnię, czy kawa odwadnia czy nawadnia, zastanówmy się wspólnie, o co w ogóle chodzi z tym nawadnianiem. Jak wiesz, ludzkie ciało składa się większości z wody… jest to nawet 60% naszej masy! Niesamowite? Pomyśl, że jeśli ważysz 70 kg, aż 42 kg to po prostu różne płyny. Czy jesteśmy jedynie wielką formą magazynującą wodę?
Zdecydowanie nie! Woda pomaga dostarczać składniki do naszych komórek. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organów takich jak wątroba, żołądek, nerki czy nawet płuca. Możesz o tym nie wiedzieć, ale woda wpływa nawet na twój mózg. To dzięki niej jednego dnia jesteś w humorze, a drugiego, gdy wypijesz jej za mało, jesteś zrzędliwy i lepiej omijać cię z daleka. Nie wierzysz? Spróbuj wypić więcej wody, gdy czujesz się gorzej, a sam zobaczysz efekty.
Zastanawiasz się pewne – no i co z tą wodą? Mówiąc najkrócej, woda jest przez nas ciągle tracona, dlatego musimy ją na bieżąco uzupełniać. Nie zdziw się, ale wcale nie chodzi tylko o oddawanie moczu i pocenie się! Wodę z organizmu tracisz nawet podczas oddychania… ale to nic niezwykłego! Nie wystrasz się, ale jeśli stracisz za dużo wody i soli, odwodnisz się, co w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci.
Zbliżając się powoli do naszych wątpliwości odnośnie kawy, skąd w ogóle pomysł, że powoduje ona utratę wody? Wszystko zaczęło się od wykrycia w niej substancji o nazwie diuretyki, które mówiąc najkrócej, pobudzają do częstszego oddawania moczu.
Teraz już pewnie sądzisz, że znasz odpowiedź na pytanie… nie tak szybko! Pomimo tego, że kawa i np. alkohol mają działanie moczopędne, nie oznacza to, że powodują odwodnienie. Jak się domyślasz prawda jest złożona i warto poświęcić jeszcze chwilę na poznanie faktów.
Kawa odwadnia czy nawadnia?
Dotarliśmy do punktu, w którym dowiesz się, czy kawa odwadnia czy nawadnia. Zacznę od tego, że chodzi o kofeinę, która ma działanie moczopędne. Jak słusznie sądzisz, kawa bezkofeinowa nie będzie miała już takiego działania. Załóżmy, że podobnie jak ja, nie wyobrażasz sobie dnia bez „zwykłej”, pobudzającej kawy. Co robić?
Teraz czas na haczyk – kofeina w kawie jest przez ciebie spożywana pod postacią napoju! Oczywiste? Nie raz pijesz nie tylko espresso czy caffe lungo, ale latte z dodatkiem mleka, które ma niekiedy i 300 ml. Przecież to cała masa płynów!
Teraz z pewnością sprawię, że ze spokojem wypijesz poranną, jak i popołudniową małą czarną z ulubionego ekspresu.
Picie kawy nawadnia twój organizm!
Zapytasz, jak to możliwe? Pomimo tego, że będziesz częściej oddawał mocz, dostarczysz więcej wody niż jej stracisz, co w ostatecznym rezultacie nawodni twoje ciało. Bądź jednak ostrożny!
Według badań spożycie 500 mg kofeiny może jednak doprowadzić do odwodnienia. Chcesz wiedzieć, co jeszcze mówią specjaliści?
Badania dla niedowiarków
Dalej nie wierzysz w to, że kawa właściwie może nawadniać, zamiast odwadniać twój organizm? Podam ci teraz kilka badań, które powinny do końca rozwiać wszystkie twoje obawy. Gotowy?
Musisz wiedzieć, że kofeina rzeczywiście może doprowadzić do lekkiego odwodnienia… jeśli spożyjesz jej więcej niż 500 mg jednego dnia! Nie wiesz, jak przeliczyć to na kubki kawy? 500 mg kofeiny to średnio 2-5 filiżanek kawy, ale na pewno pamiętasz, że znaczenie ma rodzaj ziaren (arabica/robusta). Jedna filiżanka kawy może mieć inna dawkę kofeiny – przypomnij sobie jaką w naszym wcześniejszym artykule. (Sprawdź badania: 1, 2, 3.)
Teraz kolejny ciekawy fakt, który na pewno cię zaskoczy. Zbadano dziesięciu kawoszy, którzy mieli pić kawę z wysoką i niską zawartością kofeiny. Chcesz wiedzieć, co się okazało? Badacze doszli do wniosków, że nawet wypicie kawy z dużą dawką kofeiny miało rzeczywiście efekt moczopędny, ale krótkotrwały! Natomiast kawa z niższą dawką kofeiny miała działanie nawadniające. (Sprawdź badania: 4.)
Teraz trzymaj się mocno fotela – według badań umiarkowane spożycie kawy tak samo nawadnia organizm jak woda pitna! Tak, ja też najchętniej przerzuciłbym się tylko na espresso, ale pamiętaj – UMIARKOWANE! (Sprawdź badania: 5.)
Zawsze jest pora na kawę
Jeśli teraz ktoś znowu zarzuci cię argumentami, że kawa odwadnia i powoduje choroby, machnij ręką lub udowodnij, że się myli. To tylko kolejny „miejski” mit, który próbuje wystraszyć kawoszy, nie wyobrażających sobie życia bez małej czarnej. Pamiętaj, morał jest prosty: kawa jest zdrowa, pyszna i zanim uwierzysz w kolejne „doniesienia”, na własną rękę zbadaj temat. Najczęściej nie ma innego wyjścia.